Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3

Obec Zemianske Kostoľany

BEH SNP - 21.09.2018

Beh SNP web.jpg


 

tennis+.jpg


 

Kronika DFS Domovina

Letný folklórny tábor 17. júl - 22. júl 2016 LEFOTAVytlačiť
 

Milí rodičia, pozdravujeme Vás z LEFOTY.
 
Odkaz od Krisiána "Pozdravujem Vás z tábora LEFOTA"
Od Tonky a Veronky "Tancujeme dorána, je to tu zábava."
Od Melanky "Čau mamina."
Od Naďky "Nebojte sa o mňa, som v dobrých rukách a všetci tu poslúchame".
Od Táničky "Ahoj, Emmka, ako sa máš, čau mamina, ľúbim Vás"

Čo všetko sme už stihli: PONDELOK - celý deň sme pletli, šili .... krátky výbeh pred raňajkami a tanečný tréning po raňajkách, pred obedom sme vili na lúke vence, poobede návšteva rodného domu M. Rúfusa, odoslanie listov domov, návšteva tradičnej izby v obci, späť na Opalisko cez cintorín, kde leží básnik, pozreli sme malé muflóny v obore a spievali sme, až sa to nieslo ďalšími dolinami, cestou sme nazbierali vŕbové prútie, z čoho sme robili korbáče, večer sme zašívali gombíky, spravili malé bábiky z handier. UTOROK - výbeh pred raňajkami, tanečný tréning - koleso, "šijeme vrecia", mazúrka, hlasová rozcvička, poobede zber liečivých rastlín, výroba orfových nástrojov, výroba modrotlače "cibuľotlače", večer - o rozprávkároch a rozprávkach ... V STREDU sme sa vybrali cez kopec do Jánskej doliny :) pozrieť Bojnický zámok, neveríte? No tak sa musíte ísť presvedčiť. Nemohli sme obísť travertínovú kaďu s "teplou" vodou, ktorá až tak teplá nebola. A cesta späť cez kopec s krásnym výhľadom na Vysoké Tatry. Poobede skúšame pantomímu a čítame povesti z nášho okolia. ŠTVRTOK klasika - tréning a poobede znova Liptovský Ján, na autách, až na horný koniec, smer Stanišovská jaskyňa. Vonku nás čakal hastrman a vnútri 6° C. Na čelách čelovky, lebo inak ja tam absolútna tma. Večer opekačka s čarovaním. PIATOK - rozcvička, ale trochu iná ako doposiaľ :) Pomaly balíme, obedujeme a vyhodnocujeme. Najväčší počet bodov na LEFOTE získala Naďka. Darček na rozlúčku si zaslúžili všetci. Cestou domov hádžeme venčeky do Váhu, aby prieniesli našim blízkym zdravie a šťastie. Dali sme to .... Vďaka patrí všetkým, ktorí tábor zažili, nielen priamo, ale aj doma :)    
 

Fotky si môžete kuknúť tu.


 
 

Prázdniny s Domovinkou 2016 - júl a augustVytlačiť
 

V Hornonitrianskom múzeu sú cez prázdniny každú stredu zaujímavé akcie a my sme sa 6. júla na takú akciu vybrali.  Autobusom do Prievidze, kde sme museli otestovať novú fontánu na námestí a potom šup do múzea. Náš lektor bol trpezlivý a vysvtľoval všetko, na čo sme boli zvedaví. Na otázku "Ako sa volali ľudia, ktorí žili v našej kotline?" sa mu dostala odpoveď "No predsa KOTLIARI" :)) Potom sme zasadli ku stolom a kreslili sme ornamenty z výšiviek, každý po svojom, hotové umelecké diela. A keďže sme netajili, že sme DFS Domovinka, tak aj so spevom. Späť na stanicu sme neobišli zmrzlinový stánok a pečené fornetti. Tak dúfam, že sa výlet páčil a ešte cez prázdniny sa v múzeu zídeme :)

Druhýkrát sme sa vybrali v auguste na podujatie Hračky starej mamy. Voľakedy šikovní otcovia, či starší súrodenci vyhotovovali pre malé deti hračky. Jednou z takých bol aj vtáčik zavesený na strope izby, ktorý bol zhotovený z tenkých drevených triesok. My sme takého vtáčika robili z papiera. Pri fontáne sme sa zas ponamáčali a hybaj späť domov. 
Fotky z oboch prázdninových dní si môžete pozrieť tu.    


 
 

Stavanie májaVytlačiť
 

V predvečer prvého mája stavali chlapci na dedinách máje.


 
 

Regionálna prehliadka 2015Vytlačiť
 

V marci nás čakala regionálna prehliadka DFS v Novákoch a tak sme cvičili. Scenárom  na prehliadku boli Krštiny na lúke. Najprv sme sa ale naučili niečo o tom, ako asi také krštenie našich prastarých mám  prebiehalo.  Ak sa v rodine narodilo dieťa, jeho príchod sa oslávil v najbližšej rodine a veľmi skoro po narodení sa dieťatko krstilo v kostole. V našom detskom videní sme si veľa domysleli, pretože deti všade nevodili. V tom čase do kostola chodili iba krstní, babica a príp. kmotry. A na krštinách nechýbali užitočné darčeky od kmotričiek pre nového človiečika.
Vystúpenie sa porote páčilo a ocenila ho strieborným pásmom.


 
 
Položky 226-229 z 229

Odkaz pre starostu

Dendrologický posudok, statický posudok, vlhkostný posudok, reštaurátorský výskum

Realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky

Statický posudok, vlhkostný posudok, reštaurátorský výskum

Realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky

Poskytnutie nenávratného finančného príspevku na realizáciu projektu Rekonštrukcia verejného osvetlenia v obci Zemianske Kostoľany

Súbor na stiahnutie vo_-_nfp +.rtf (6.5 MB)

Oznamy miestneho rozhlasu obce Zemianske Kostoľany

Obec Zemianske Kostoľany bola Národným informačným strediskom SR, a.s. vyhodnotená za rok 2015 ako obec stabilného rozvoja a zaradená medzi 37,7% miest a obcí, ktoré získali Pečať rozvoja obce. Vyhodnotenie bolo výsledkom ratingu na základe ekonomických údajov, legislatívy a rozpočtovej zodpovednosti.

Obec Zemianske Kostoľany bola Národným informačným strediskom SR, a.s. vyhodnotená za rok 2016 ako obec s efektívnym využívaním financií a majetku pre trvalo udržateľný rozvoj a zaradená medzi 30,28 % miest a obcí, ktoré získali Pečať rozvoja obce 2016. Vyhodnotenie bolo výsledkom ratingu finančnej a majetkovej bonity obcí a miest SR, ktorých výsledky boli hodnotené voči výsledkom okresu a kraja.

webygroup

Úvodná stránka